Sterilizasyon Ünitesi ve Ameliyathane Rehberi
Sterilizasyon Ünitesi ve Ameliyathane Rehberi
Sterilizasyon Ünitesi ve Ameliyathane Rehberi

Sterilizasyon Ünitesi ve Ameliyathane Rehberi (9786058383500)

Fiyat : ₺75,00
Toplam Stok Adedi : 80

 

ISBN: 9786058383500

Yazar: Prof. Dr. Ayşegül Karahasan, Hemşire Aysun Kaplan

Yayınevi: Nobel Tıp Kitabevleri

Basım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 127 Sayfa

 

 

Sterilizasyon Ünitesi ve Ameliyathane Rehberi

 Merkezi sterilizasyon ünitelerinde sterilizasyon konusunda verilen eğitim; sterilizasyon kuralları, ünitenin işleyişi, cerrahi aletlerin ve set içeriklerinin ve ameliyatlarda kullanılacak alet ve malzemelerin steril edilme tekniklerinin öğretilmesini kapsar. Ancak bu eğitim çok kısa sürede verilebildiğinden tüm bilgiler yeterince öğrenilememekte ve ünitede yeni çalışmaya başlayanlar yüzlerce aleti tanımaya çalışırken büyük zorluklar yaşamaktadır.

Hastanemiz merkezi sterilizasyon ünitesini işletirken en çok karşılaştığımız soru: setlerin listelerini, aletlerin isimlerini ve fotoğraflarını kapsayan, sterilizasyon kuralları, sterilizasyon işleyişi ile cerrahi setleri kontamine etmeden açma teknikleri vb. konularda bir kitap var mı, sorusu olmaktadır.

Bu kitabı özellikle bu sorulara cevap verebilen, derli toplu bir kaynak olması amacıyla, cerrahiye ilgi duyan tıp öğrencileri, cerrahiye başlayan asistanlar, sterilizasyon ünitelerinde yeni çalışmaya başlayan hemşireler ve tüm ünite çalışanları için hazırladık. Kitabın onları hızlı, kolay ve doğru bir şekilde ihtiyaç duydukları bu bilgilere kolayca ulaştırabilecek bir rehber olmasını istedik.

Bir üniteyi kurarken, malzeme bütçesi yaparken, personel çalışma programını düzenlerken edindiğimiz tecrübeleri paylaşmak istedik. Hastanemizde en çok kullandığımız cerrahi set listelerinden örnekler sunduk. (Bunlar kurumlara göre güncellenebilir ve değiştirilebilir listelerdir.)

Barkotlu alet işaretleme sistemi olmayan birimlerde cerrahi aletlerle ilk defa karşılaşan ve aletlerin adını öğrenmekte zorluk çeken ünite çalışanları için kendi ünitemizde kullandığımız, ameliyatlarda en çok kullanılan alet ve setleri fotoğrafladık. Alet isimlerini hem orijinal ismiyle hem günlük kullanımlarıyla vermeye gayret ettik.

İyi çalışan bir ünite için iletişimin ve hastane yönetiminin desteğinin önemini özellikle vurguladığımız kitabımızın okuyuculara faydalı olacağını umuyoruz.

İstanbul, Ocak 2016

Prof. Dr. Ayşegül KARAHAN

Hemşire Aysun KAPLAN