Osborn Beyin Görüntüleme Patoloji ve Anatomi
Osborn Beyin Görüntüleme Patoloji ve Anatomi
Osborn Beyin Görüntüleme Patoloji ve Anatomi

Osborn Beyin Görüntüleme Patoloji ve Anatomi (9786056484834)

Marka : ELSEVIER
Fiyat : ₺540,00
Toplam Stok Adedi : 0

ISBN: 9786056484834    

Editörler: Anne G. Osborn, MD, FACR   

Çeviri: Prof. Dr. Mehmet Tekşam, Doç. Dr. Banu Çakır   

Baskı Tarihi: 2015   

Sayfa Sayısı: 1296

OSBORN BEYİN: GÖRÜNTÜLEME PATOLOJİ VE ANATOMİ

Önsöz

Osborn's Brain'in yayınlanması ile birlikte uzun süre önce kendime vermiş olduğum bir sözü bozmuş oluyorum: yemin ederim ki bir daha hiçbir zaman, ASLA, metin-temelli başka bir kitap yazmayacağım. Ancak işte karşınızda. Fakat izninizle belirteyim bu sadece "başka bir metin-temelli kitap" değil. Çalışma arkadaşlarım ve ben Diagnostic Imaging: Brain'in ilk baskısını yayınladığımızda Dr. Michael Huckman kitabın önsözünde şöyle demişti, "[Osborn] tıbbi kitapların alışılmış geleneklerini terk etmeye karar verdi". Aslında Amirsys'in formatı-yani klasik madde listeli format- geleneksel metin yazılarına göre daha az alanda daha fazla bilgi sunmaktadır. Ve ben bu tarz verimlilikleri çok severim! Bununla birlikte, "sadece gerçekler bayan"dan fazlasını vermek istedim. Gerçeklerin arkasında bulunan düşünüşü de göstermek istedim. Anlamayı kolaylaştıran çerçeve zor ve karmaşık bir konudur.

Osborn Beyin: Görüntüleme, Patoloji ve Anatomi bir öğrenme müfredatı şeklinde yapılandırmış olmamım nedeni budur. Travma ilk sırada olmak üzere en sık acil "mutlaka bilinmesi gereken" başlıklar ile başladık. Daha sonra travmatik olmayan kanama, inme ve damarsal lezyonları tartıştık. Diğer bir deyişle, enfeksiyonlar, demyelinizan ve inflamatuvar hastalıklar, neoplazmlar, toksik-metabolik-dejeneratif bozukluklar ve konjenital beyin malformasyonları arasında kaybolmadan önce doğrudan acil görüntüleme konularına daldık.

Radyoloji, nörocerrahi veya nöroloji ihtisasınıza yeni başlıyor iseniz, size en baştan başlamanızı öneririm. İlk üç bölümü okuyun ve sindirin. Daha sonra kısım kısım bölüm bölüm kitap boyunca ilerleyin. Eğer kıdemli bir asistan veya yan dal uzmanı iseniz, zaten oldukça iyi bildiğiniz şeyleri yeniden gözden geçirmek için harika bir yöntem olacaktır. Bu kitapta size yeni gelecek bilgiler olduğunu garanti ederim. Eğer genel radyolog, nöroradyolog veya nörocerrah olarak çalışıyor iseniz bu kitabı bir nörogörüntüleme bilgi tazeleyici kursu olarak düşünün. Ve eğer dürüst ve faziletli bir nöroradyolog iseniz, sizin için her bir bölüme şaşırtıcı ve düşünmeye sevk edici bulacağınızı umduğum birkaç adet harika-ilgi çekici not yerleştirdim.

Ricalar ile birlikte pek çoğunuz yeni bir "Osborn" için aradı, sordu, mail attı ve hatta yazdı (evet, eski moda yöntem ile yazdı). Ve işte karşınızda. Her bir kelimesini bizzat kendim yazdım, dolayısıyla tarz yalnızca bana ait ve bu nedenle yaklaşım bölümler arasında değişiklik göstermemektedir. Hastalıkların, neden ortaya çıktıkları şekilde görüldüklerini gösterebilmek için temel anatomiyi gros patoloji ve görüntüleme ile birleştirdim. Kitap çok sayıda son tekno­loji ile elde edilmiş yüksek çözünürlüklü görüntüler ve harikulade renkler ile örneklerden zengin bir kitaptır. Alamet-i farikam olan özet kutucukları metinlerin geneline dağılmış olup temel unsurların hızlı tekrarına imkan sağlamaktadır.

Bütün kariyerim boyunca birikmiş olan tecrübem ve nöropatoloji, nörocerrahi ve klinik nörobilimlere olan yoğun ilgimi sizler için amaca en uygun bilgileri seçmek için gözden geçirdim. Çok değerli yan dalımızda on yıllar boyunca süren devamlı eğitimimin doruk noktası olarak bunu yapmak eğlenceli idi. Umarım siz de bu yolculuktan keyif alırsınız.

Osborn Beyin Görüntüleme, Patoloji ve Anatomi

En iyi dileklerimle iyi okumalar!

Anne G. Osborn, MD, FACR

University Distinguished Professor

Professor of Radiology

William H. and Patricia W. Child Presidential Endowed Chair in Radiology University of Utah School of Medicine

Salt Lake City, Utah