Onkoloji Hemşireliği
Onkoloji Hemşireliği
Onkoloji Hemşireliği
Onkoloji Hemşireliği
Onkoloji Hemşireliği
Onkoloji Hemşireliği

Onkoloji Hemşireliği - Genişletilmiş ve Güncellenmiş 2. Baskı (9786053355052)

İndirim Oranı : %17 İndirim
Fiyat : ₺420,00
İndirimli : ₺350,00
Toplam Stok Adedi : 2

ISBN: 9786053355052

Yazar: Prof. Dr. Gülbeyaz Can

Yayınevi: Nobel Tıp Kitabevleri

Yayım Tarihi: 2019

Sayfa Sayısı: 1380 Sayfa

ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ - Genişletilmiş ve Güncellenmiş 2. Baskı

Önsöz

Kanser, önemli bir sağlık sorunudur. Yönetiminde, cerrahi tedavi, radyoterapi, kemoterapi, hormototerapi ve immünoterapi gibi pek çok tedavi yaklaşımı, tek başına ya da birbirleri ile kombine edilerek kullanılmaktadır. Kul­lanılan bu yaklaşımlar, hastalığı tedavi etmenin yanı sıra, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve hastanın yakından izlenmesini gerektiren pek çok yan etkiye de neden olabilmektedir.

Multidisipliner ekip yaklaşımını gerektiren kanserin yönetimi, pek çok sağlık uzmanının katılımı ile sürdürülmektedir. Bu ekibin bir üyesi olan onkoloji hemşiresi, kanser bakımının önemli ve bütünleyici bir elemanıdır. Sağlıklı bireyin sağlığın geliştirilmesinden ve korunmasından, kanser tanısı konan bireyin tedavi süreci boyunca çok yönlü desteklenmesinden ve bakımının sürdürülmesinden sorumludur.

Son yıllarda kanser tedavisindeki gelişmeler, onkoloji hemşiresinin hastaya daha karmaşık tedavi rejimlerini uygulamasını ve hasta ve ailesine bireyselleştirilmiş bakım sunmasını zorunlu kılmıştır. Ayrıca, Türk Ceza Kanunun yürürlüğe girmesi ve Hemşirelik Yönetmeliğinin revize edilerek yayınlanması ile sağlık bakım uygulamalarının ka­nıta dayandırılma gerekliliğini de artırmıştır.

Onkoloji hemşireleri, bakımının kanıt temelli planlanmasına destek olabilecek pek çok çalışma yapmış ve yayınlamıştır. Onkoloji Hemşireliği kitabı da kanser hastasının bakımının planlanmasında bize destek olacak temel kaynaklardan biridir. Ülkemizin dört bir yanından pek çok sağlık uzmanın desteği ile hazırlanan bu kitabın herkese yararlı olmasını dileyerek, hazırlanmasında emeği geçen tüm hocalarıma ve meslektaşlarıma teşekkür ederim ...

Prof. Dr. Gülbeyaz Can

Editör

16 Eylül 2019