Klinik Farmakoloji Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş
Klinik Farmakoloji Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş
Klinik Farmakoloji Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş
Klinik Farmakoloji Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş
Klinik Farmakoloji Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş

Klinik Farmakoloji Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş (KF18)

Fiyat : ₺75,00
Toplam Stok Adedi : 495

ISBN: 9786058383531

Yazar: James Olson, M.D., Ph.D.

Yayın: Marmara Nobeltıp

Baskı Yılı: Ocak 2018

Sayfa Sayısı: 167

Klinik Farmakoloji Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş

Yazarın Önsözü

Bu kitabın formatını, standart farmakoloji dersleri alırken zorlanan tıp öğrencileri için bu dersi tekrar gözden geçirirken geliştirdim. Öğrenciler, farmakolojinin genel kavramlarının zor olmadığını, ancak; materyal miktarının onları çok zorladığını belirtti. Çünkü onlar, benzer isimleri, işlevleri, farmakokinetikleri ve yan etkileri olan ilaçlar arasındaki ince farkları öğrenmek için saatlerini harcar.

El kitabı, ilgili ilaçları tablolarla düzenlemektedir. Bu kitap, öğrencinin bir ilacın prototipini ve ilaçlar arasındaki farklılıkları öğrenmesine olanak tanımaktadır. Tablolarla açıklanan metin, ilaçların klinik kullanımı, temel farmakolojinin ilkeleri ve akılcı tedavi konularıyla ilgili anahtar konuların altını çizmektedir.

Kitap, öğrencilerin sınıf derslerinden hastane ortamına geçişte daha hazırlıklı olması için temel farmakoloji ile klinik farmakolojinin ana hatlarını birleştirmektedir. Öğrenciler, ders notlarının doğrudan tablolara yazılması durumunda kitabın oldukça etkili olduğunu, final ve Ulusal Yeterlilik sınavları için tek, az ve öz bir el kitabı olduğunu ifade etmektedir. Bu kitap ayrıca, klinik eğitim süresince, akılcı reçeteleme uygulamalarına rehberlik eden ilkelerin hızlıca gözden geçirilmesinde de kullanılmaktadır.

Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş Klinik Farmakoloji Kitabı” Ulusal Yeterlilik sınavlarında başarılı olmak ve klinik eğitimi süresince farmakoloji sorularının çoğunu yanıtlamak için gerekli bilgileri içermektedir. Bu kitapta, farmakolojinin tarihsel gelişimi, geniş kapsamlı ve ayrıntılı ilaç yan etkileri, ilaç etkileşimleri ve geleneksel metin ve formüllerde yer alan diğer ayrıntılar bulunmamaktadır.

Gelecek baskılar için eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.

 

Jim Olson, M.D., Ph.D.

Çocuk Hastanesi/Washington Üniversitesi/Fred Hutchinson Kanser Merkezi

1100 Fairview Ave N, Mailstop D4-110

Seattle, WA 98109

  

Çeviri Editörlerinin Önsözü

James Olson’un Mizahi Biçimde Basitleştirilmiş Klinik Farmakoloji kitabının 4. baskısını Türkçeye çevirmeye karar verirken, en hızlı bir şekilde farmakolojik bilgileri gözden geçirme özelliği taşıması, konuyla ilgili mekanizmaların sade ve şematik bir şekilde anlatılması bizi etkiledi. O nedenle, bu çeviri kitabının ülkemizde Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri ve Hemşirelik Fakültelerindenki öğrencilerinin Farmakoloji öğrenimi için oldukça yararlı bir kaynak olacağı düşüncesindeyiz. Esprili ve karikatürize edilerek yazılmış bu kitabı elimizden geldiğince, Türkçeye çevirmeye çalıştık. Kitabı dilimize kazandırırken, istemsiz yapılan hatalarımızın affedileceğini ümit ediyor, daha sonraki baskılar için öneri ve görüşlerinizi bekliyoruz.

 

Doç. Dr. Oğuz Mutlu*

Doç. Dr. Özlem Özkan**

Prof. Dr. Bekir Faruk Erden*

*Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi

Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri

**Kocaeli Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

 

Etiketler
Farmakoloji,